Interested in this boat? Call us at 616-997-8888. Or visit us in person: 1016 O' Malley Drive 49404 Coopersville MI
| Year | 2025 |
| Make | HEWES CRAFT |
| Model | 200 Pro V ET HT |
| Serial No. | HEW15512I425 |
| Category | Aluminum Fish Boats |
| Location | Coopersville, MI 49404 |
| Status | Active |
This unit new to our preowned inventory. Boat comes equipped with a Mercury 200 motor and older Mercury 9.9 kicker motor. Main engine has 120 hours on it.
Added electronics and accessories include: VHF radio, Helix 7 at dash, and dual batteries.
All-day trips and variable weather are no problem with the ProV Hard Top. Built on the same wide, open layout as the standard ProV, this version adds a full hard-top cabin to keep you warm and dry while the wind and rain try to chase you off the water. Rain or shine, the ProV HT keeps you comfortable and in command.
Take your turn at the helm, and take the weather out of the equation.
For essential rain or shade coverage when you’re out in all weathers, the ProV Hard Top features Hewescraft’s least expensive and most compact hard-side enclosure. It may be hard to believe that an 18’-20’ boat with a full-coverage hard top could be priced comparably to the traditionally popular riveted light-gauge soft-top (or no-top!) aluminum fishing boats, but the ProV Hard Top does it with features and toughness to spare. The ProV Hard Top’s also provides a real solid-top fishing platform that you can handle on your own. Solid cabins are typical above 22’, but the ProV Hard Top gives you the same coverage without the hard-to-handle length.
This rugged multi-water boat has all the fishing cockpit space of the canvas-top ProV’s cabin-forward design with addition of a lifetime welded top. Massive full-view windshields, sliding windows port and starboard, and a rear drop curtain redesigned with larger clear panels provide outstanding sightlines. The ProV Hard Top’s 48-gallon fuel tank is the largest in its class so you can go farther and stay out longer. And, of course, The ProV Hard Top model still features the chop-cutting 30° deadrise bow entry and extremely stable 14° constant deadrise hull. The ProV Hard Top removes just about every obstacle to getting out on the water with genuine ease and staying out on the water in real comfort.
| Stock#: | 7724A |
| Length: | 22'8" |
| Beam: | 94" |
| Passenger Capacity: | 7 |
| Dry Weight: | 2075 lbs |
| Fuel Capacity: | 48 gallons |
| Fuel Type: | gas |
| HP (Actual): | 200 |
| Max HP: | 200 |
| Engine Mfg: | Mercury |
| Engine Model: | 200XL |
| Engine Type: | outboard |
| Boat Color: | red |
| Hull Material: | aluminum |